Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan proje kapsamında YBO (Yatılı Bölge Okulu) tarafından yaptırılan Özel tasarımı, teknoloji ve eğlenceyi bir araya getiren ve içerik olarak Zengin Kütüphane olarak nitelendirilen öğrencilere okumayı sevdirecek yeni nesil Z Kütüphanenin açılışı yapıldı.
Düzenlenen açılış törenine İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen, Eşi Pınar Türkmen, Cumhuriyet Başsavcısı İlker Çağatay Aydın, Savcı Hümeyra Yar, AK Parti ilçe Başkanı Tahsin Babur, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Okan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Taş, Karakol Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Reşat Sagun, Kurum Amirleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.
Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen, Açılış öncesinde YBO Müdürü Fatih Gül’den Kütüphane ile ilgili bilgi aldıktan sonra açıklama yaptı.
Başkan Vekili Türkmen; "Bugün burada açılışını yapacağımız Z Kütüphanesi ile İlçemizdeki Eğitim Çıtasını yükseltmek için bir adım daha atmış olacağız. Çatak’a geleli 1,5-2 ay gibi kısa bir süre oldu. İlk geldiğim günden beri eğitimin ne kadar önemli olduğunu anlatıyorum. Çünkü eğitim bir toplumun geleceği, istikbalidir. Önceki görev yaptığım yerlerde de eğitime önem ve değer verdim. Okulumuzda toplamda 116 metrekare alana yapılan Zenginleştirilmiş kütüphanemizde, 9 Adet yüksek donanımlı monitör bilgisayar, 1 Adet yazıcı, satranç masaları, okuma köşeleri ve her biri titizlikle seçilmiş çeşitli yaş gruplarına uygun 2000 Adet kaliteli kitap mevcut.” ifadelerini kullandı.
İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen ve açılışa katılanlar satranç maçı yapan ve bilgisayar üzerinden eğitici oyunlar oynayan öğrencilerle sohbet etti.