Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle Çatak Atatürk İlkokulu Konferans salonunda Çatak Müftülüğü tarafından program düzenlendi.
Düzenlenen programa İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen, Eşi Pınar Türkmen, D.İ.B Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü,ilçe Müftüsü Mehmet Sain,Kurum Amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, programa Kur´an-ı Kerim Tilavetinin okunması ile devam edildi. Programda açılış konuşmasını İlçe Müftüsü Mehmet Sain yaparken Selamlama konuşmasını İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen yaptı.
Türkmen konuşmasında islam dinin ne kadar hoşgörülü ne kadar adaletli olduğu belirterek; “ Kuranı Kerimi okumak arttığı gibi sadece dilde kaldı gırtlaklardan aşağıya inmedi. Hain terör örgütü aralarımıza ayrılık hançeri sokuyor. Müslümanlık ve terörün aynı cümlede geçmesi yakışmıyor. Terörün kol gezdiği, çocukların öldürüldüğü, müslümanların öldürüldüğü bir tarih Hz.Peygamberin ümmetine yakışmıyor yakıştırmayacağız. İnanıyorum ki bu ümmet oku emirinin sırrına erecek, bilimin teknolojinin önemini kaynağını bu emir olduğunu keşfedecek, barışın hoşgörünün kardeşliğin temininin okumakla sağlanacağını yeniden anlayacak, yaşayacak ve yaşatacaktır.” Dedi.
D.İ.B Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü Kaymakam Bey yapmış olduğu konuşmada konuya verdiği desteği dile getirerek;
“Peygamber Efendimizi anma işinin sadece camii de yapılması yanlıştır. Uygun olan her yer yerde yapılması gerekir. Böyle programların bu amaç da ne kadar önemli olduğunu belirtmek isterim. Peygamberimizin ahlakı, çocuklara olan sevgisi, çocuklara olan yaklaşım ve nezaket gösterimi bizlere örnek olmalıdır. Ailelerin yetiştirdikleri çocukları iyi terbiye etmesi gerekir. Peygamber Efendimiz buyuruyor ki ' Hepiniz çobansınız, gütdüklerinizden sorumlusunuz ' sözünün önemine dikkatinizi çekmek isterim.” Dedi.
Konuşmaların ardından, Diyanet İşleri Başkanlığının hazırlamış olduğu sinevizyon gösterisi davetlilere izletildi. Din görevlilerinin ilahi dinletisi programa renk katarken 0-6 yaş grubu öğrencilerin okumuş olduğu ilahiler ve dualar büyük alkış aldı.
Ödül töreninin ardından program sona erdi.